Trwa ładowanie...
holderName

U nich ponad 10 tys. zł, u nas zaledwie 500 zł. Srogie mandaty eliminują piratów

Nieco ponad 12 tys. zł w Wielkiej Brytanii, 6450 zł we Francji. Takie mandaty przyjdzie zapłacić kierowcom za granicą po przekroczeniu prędkości o 50 km/h. W Polsce mandat wyniesie maksymalnie 500 zł. Dlatego tak folgujemy sobie za kierownicą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mandaty za granicą często musimy zapłacić od razu, na miejscu
Mandaty za granicą często musimy zapłacić od razu, na miejscu (PAP)
holderName

Nie są to dwa ekstremalne przykłady, bowiem Europa nie toleruje piratów za kierownicą. W przypadku tak rażącego złamania przepisów, Austriacy nakładają mandaty przekraczające 9 tys. zł, a Szwajcarzy i Finowie nie bawią się w półśrodki, naliczając karę poprzez mnożnik dziennych stawek. Kara ma mieć wychowawczy, dlatego za przekroczenie prędkości w Finlandii o 21 km/h pewien właściciel lokalnego dziennika musiał zapłacić 63 240 euro. W Polsce taryfikator mandatów przewiduje karę w wysokości od 100 do 200 zł i 4 punkty karne.

Dotkliwe kary się sprawdzają. Kontrowersyjne odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym ostudziło zapał kierowców. Statystyki wskazują, że kierujący zdejmują nogę z gazu – w 2016 roku za tego rodzaju wykroczenie odebrano nawet 3663 dokumenty miesięcznie. W 2018 roku liczba spadła do 2675 wykroczeń. Poprawa zauważalna, lecz dalej nie likwidująca problemu. Poza tym, poza terenem zabudowanym można gnać "ile fabryka dała" – otrzymamy zaledwie niski (w porównaniu do reszty Europy) mandat.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: WP.PL)

W 2017 roku w Polsce doszło do 32 705 wypadków, czyli zdarzeń, w których 39 394 osoby wymagały pomocy medycznej, a 2810 zginęło. Jeszcze dziesięć lat temu liczba ofiar drogowych przekraczała 5,5 tys. osób! Lepsze statystyki mogą cieszyć, wyglądają jednak słabo na tle Europy. Podczas gdy w ciągu ostatnich lat dynamika spadku ofiar śmiertelnych plasuje się u nas na poziomie 22 proc., Łotwa ograniczyła liczbę ofiar o 37 proc. W innych kategoriach również nie mamy się czym chwalić – w ciągu roku w Czechach ginie 58 osób na milion mieszkańców. W Polsce aż 79!

holderName

Jeśli wybieramy się za granicę, myślenie o bezkarności naszych drogowych wyczynów jest błędne. Choć za wykroczenia karane kwotą ok 70 euro rzadko zostaną wyciągnięte konsekwencje (koszt tłumaczenia dokumentów jest wyższy), to każdy z krajów UE ma punkty kontaktowe współpracujące ze służbami z całej Europy. To one udostępniają dane do zagranicznych wydziałów policji. W samym tylko 2017 roku Polacy przekroczyli za granicą prędkość 1 009 960 razy, z czego najwięcej w Niemczech (519 199) oraz we Francji (140 078).

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów